Sıkça Sorulan Sorular

Eviocam ile ilgili en çok aldığımız soruları sizler için bir araya topladık.

KURULUM

Eviocam elektriğini nereden sağlıyor?

Eviocam elektriğini 5 Voltluk Eviocam adaptör ve usb kablo bağlantısı üzerinden sağlamaktadır. Adaptör ve usb kablo almanıza gerek yoktur, paket içeriğine dahildir. İsterseniz, cep telefonu şarj etmekte kullandığınız powerbank (5V USB)’lerle kameranızı çalıştırabilir ve kameranızı tamamen kablosuz hale getirebilirsiniz.

Eviocam'i dış ortamda kullanabilir miyim?

Eviocam su geçirmez özelliklere sahip değildir. Dış ortamda kullanılacaksa, bir muhafaza içine alınması gerekmektedir. Su ve aşırı tozdan etkilenmeyen bir dış alanda kullanımı uygun olabilir. Eviocam için çalışma sıcaklığı -10°C ve +50°C arasında, çalışma nemi ise %15 – %85 arasındadır.

Eviocam'i duvara ya da tavana monte edebilir miyiz?

Eviocam duvara ya da tavana monte edilebilir. Kutu içerisinde gerekli dübel ve vidalar mevcuttur. Eğer tavan montajı yapacaksanız, kamera ayarlarından Videoyu Döndür seçeneğini kullanarak kamera açısını 180° çevirmeniz gerekmektedir.

Eviocam'i uygulamaya tanıtamıyorum. Turuncu ışık sürekli yanıp sönüyor.

Eviocam 2.4GHz Wi-Fi bağlanlarıları ile uyumludur. 5GHz wi-fi bağlantınız varsa, kamera çalışmayacaktır.

Wi-Fi şifresinde & , . ! # gibi karakterler varsa kaldırıp, sadece sayı ve rakamdan oluşan bir şifre kullanınız.

Kameranın sorunsuz bağlantı kurabilmesi için minimum 2 Mbps download, 1 Mbps upload hızı olan bir Internet bağlantınız olması gerekmektedir.

Kameranın Wi-Fi sinyallerine sorunsuzca ulaşabilmesi için kamera ile Router/Modem arasında en fazla 15 metre mesafe olmalıdır. Kamera tanıtma işleminin Router/Modem yakınlarında yapılması tavsiye edilir.

Eviocam üzerinde sürekli kırmızı ışık yanıp sönüyor, Eviocam'den görüntü alamıyorum?

Wi-Fi bağlantısı kesildiği zaman kamera üzerindeki ışık kırmızıya döner ve yanıp sönmeye başlar.

Bu tip bir sorunda öncelikle;
– Internet bağlantınızı kontrol edin.
– Eviocam ve Router/Modem arasında 15 metreden fazla mesafe olmamasına dikkat edin.
– Eviocam’i Router/Modem yakınlarında test edin.
– Wi-Fi şifrenizde & , . ! # tarzı karakterler varsa, bunları sayı ve harf olarak değiştirin.
– Mobil cihazınızın Eviocam ile aynı Wi-Fi ağına bağlı olduğundan ve şifresinden emin olun.
– Internet bağlantı hızınızı kontrol edin.

Sorun devam ediyorsa şu adımları uygulayın:

1- Eviocam’in adaptörünü prizden çıkarın ve bir kaç saniye bekledikten sonra tekrar prize takın.
2- Eviocam’in arkasında bulunan reset düğmesini bip sesi gelene kadar, 10 saniye boyunca basılı tutun ve bırakın. Eviocam’in önündeki LED turuncu olacak ve bir kaç saniye sonra yanıp sönmeye başlayacaktır.
3- Ivideon mobil uygulamasını açın. Kamera ekleme adımlarından “Ivideon uyumlu bir kamera ekleyin” seçeneğini kullanarak, kamera ekleme işlemlerini yeniden başlatın.

Eviocam QR kodu okuyamıyor. Ne yapmam gerekir?

Mobil cihazınızı Eviocam’in 5 cm kadar önüne koyun ve kamera QR kodu okuyana kadar yavaşça 20 cm’e kadar geriye doğru çekin. QR kodu okuyamadıysa, bu işlemi bir kaç kez daha tekrarlayın.

Apple kullanıcıları cihazlarında “Assistive Touch” özelliği açıksa, simgenin QR kodun üzerine gelip gelmediğini kontrol etmelidirler.

Ayrıca:

Mobil cihazınızın ekranı temiz olmalı ve ekranında bir ışık parlaması olmamalıdır.
Bulunduğunuz ortam yeterince aydınlık olmalıdır.

Bu öneriler yardımcı olmadıysa:

1- Eviocam’in adaptörünü prizden çıkarın ve bir kaç saniye bekledikten sonra tekrar prize takın.
2- Eviocam’in arkasında bulunan reset düğmesini bip sesi gelene kadar 10 saniye boyunca basılı tutun ve bırakın. Eviocam’in önündeki LED turuncu olacak ve bir kaç saniye sonra yanıp sönmeye başlayacaktır.
3- Ivideon mobil uygulamasını açın. Kamera ekleme adımlarından “Ivideon uyumlu bir kamera ekleyin” seçeneğini kullanarak, kamera ekleme işlemlerini yeniden başlatın.

Eviocam'i başka bir yere nasıl taşıyabilirim?

Eğer wi-fi bağlantısı değiştirilmeden Eviocam’i farklı bir oda da kullanacaksanız;
1- Eviocam’in adaptörünü prizden çıkarın.
2- Eviocam’i ve adaptörünü yeni yerine götürün.
3- Eviocam’in adaptörünü prize takın.
4- Eviocam’in ışığı sabit yeşil olarak yanana kadar bekleyin. (Uygulama ayarlarından led ışığı kapalı olarak ayarlandıysa, Eviocam üzerindeki yeşil ışık sönecektir)

Eviocam farklı bir Wi-Fi ağı ile başka bir yere taşındıysa:
1- Eviocam’i yeni yerine koyun.
2- Önceki Wi-Fi ağının kapalı ve ulaşılamaz olduğundan emin olun.
3- Eviocam’in adaptörünü prize takın ve Eviocam’in önündeki turuncu LED’in yanıp, sönmesini bekleyin.
4- Ivideon uygulaması üzerinden kamera ekleme adımlarını kullanarak, kameranızı yeniden ekleyiniz.

Hesabımda birden fazla Eviocam kullanabilir miyim?

Elbette! Hesabınızda birden fazla Eviocam kullanabilirsiniz. Eviocam’lerinizin farklı lokasyonlarda ve farklı ağlara bağlı olması farketmez. Aynı hesaptan evinizi, işyerinizi, garajınızı vb. izleyebilir ve bu lokasyonlardan bildirimler alabilirsiniz.

Eviocam’i fabrika ayarlarına nasıl geri döndürebiliriz?

1- Kamera adaptörünü prizden çıkarın ve bir kaç saniye bekledikten sonra tekrar prize takın.
2-  Kameranızı fabrika ayarlarına döndürmek için; Eviocam’in arkasında bulunan reset düğmesine basılı tutun, bip sesi geldiğinde basılı tutumaya devam edin, ikinci bip sesi geldiğinde bırakın. Eviocam’in önündeki LED turuncu olacak ve bir kaç saniye sonra yanıp sönmeye başlayacaktır.

Artık kameranız fabrika ayarlarına geri döndürüldüğünden, mevcut wi-fi hesabınıza tekrar bağlamak için mobil uygulama üzerinden QR kod ile kameranızı tekrar tanıtmanız gerekecektir.

AĞ ve INTERNET
BAĞLANTISI

Eviocam bağlantısı için Internet hızı önemli mi?

Bir Eviocam için minimum 500 Kbit bant genişliğine sahip internet bağlantısı yeterli olacaktır. Kamera ayarlarından video kalitesi otomatik seçilerek daha kaliteli bir izleme sağlanabilir. Eviocam bağlantı kalitenize ve bant genişliğinize göre görüntü kalitesini otomatik olarak ayarlar.

Eviocam hangi wi-fi ağları ile uyumludur?

Eviocam 802.11 b/g/n (2.4Ghz) network bağlantıları ile uyumludur.

802.11a (5GHz) ağlarla çalışmamaktadır.

Sistem tamamen kablosuz mu?

Eviocam’i çalıştırabilmek için sadece usb bağlantılı kablosu ile kullanılan adaptörü bir elektrik prizine bağlamanız gerekmektedir. Internet bağlantısı için kablo kullanılmamaktadır. Eviocam Internet bağlantısını kablosuz olarak sağlamaktadır. Eviocam’de pil bağlantısı bulunmamaktadır ama isterseniz cep telefonu şarj etmekte kullandığınız powerbank (5V USB)’lerle kameranızı çalıştırabilir ve kameranızı tamamen kablosuz hale getirebilirsiniz.

Wi-Fi olmadan Eviocam’i kullanabilir miyim?

Wi-Fi olmadan Eviocam’i kullanamazsınız. Kameranın kurulduğu yerde ADSL, Fiber veya 4.5G Wireless Internet bağlantısı olması gerekmektedir.

BULUT KAYIT ve ÜCRETLENDİRME

Eviocam satın aldıktan sonra aylık bir ücret ödemem gerekiyor mu?

Ürünü satın aldıktan sonra aylık sabit ücret ödeme zorunluluğunuz yoktur. Eviocam hareket ve ses algılama, iki yönlü konuşma, 10 saniyelik olay önizleme videoları içeren ücretsiz özellikleri ile birlikte gelmektedir. Arzu ederseniz 1, 7 veya 30 günlük bulut kayıt hizmeti satın alabilir ve geçmiş video kayıtlarınızı izleyebilirsiniz.

Satın aldığım her yeni Eviocam için bulut kayıt hizmeti almam gerekiyor mu?

Satın aldığınız Eviocam’lerin herbiri 7/24 canlı izleme, olay anında bildirimler ve son 24 saatteki olay anlarına ait 10 saniyelik video klipleri ücretsiz olarak gelmektedir. Bulut kayıt hizmeti alma zorunluluğunuz yoktur. Fakat bazı durumlarda olay anlarının süre sınırı olmadan kaydedilmesini veya kayıtlarınızın daha uzun süre bulutta saklanmasını ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu durumda 1 günlük, 10 günlük veya 30 günlük bulut kayıt hizmetlerinden size uygun olanını satın alabilirsiniz. Bulut kayıt hizmetini her Eviocam için ayrı ayrı satın almanız gerekmektedir.

Eviocam sürekli kayıt yapıyor mu?

Eviocam elektrik ve internet bağlantısı olduğu sürece sürekli online durumdadır. Cep uygulaması ya da web arayüzünden sürekli izleme yapılabilir. Ancak kayıt, sadece kameranın bulunduğu alanda *hareket ya da ses algılama olduğunda aktif duruma geçmektedir. Böylece gereksiz kayıt yapılması önlenmekte ve bant genişliğinden tasarruf edilmektedir.

*Kamera hareket ve ses algılama ayarları, mobil uygulama üzerinden ayarlanabilmektedir.

Kayıt edilen video görüntülerini bilgisayarıma nasıl indirebilirim?

Öncelikle görüntü kayıtları için bulut kayıt sisteminin açık ve çalışıyor olması gerekmektedir. Daha sonra https://www.ivideon.com/my/ adresinden kameranızı seçip, disket işaretine basarak indirilecek görüntü aralığını seçebilirsiniz. Seçilen alanın onayından sonra görüntüyü Archive Export https://www.ivideon.com/my/archive_download_manager bölümünden indirebilir ya da silebilirsiniz.
Görüntüleri izleyebilmek için bilgisayarınızda ücretsiz olan VLC Player ya da K-Lite Codec Pack kurulu olmalıdır.

Kamera kayıtları Internet üzerinde mi yapılıyor?

Evet. Eviocam son 24 saate ilişkin olay bildirimlerini ve bu olaylara ait 10 sn. uzunluğunda video klipleri bulut hesabınızda saklar. Eğer bir bulut kayıt planı satın aldıysanız aldığınız plana son 1, 10 veya 30 gün geriye dönük kayıtlarınıza ulaşabilirsiniz. Tüm kayıtlar internet üzerinde güvenli sunucularda saklandığı için kameranız çalınsa veya tahrip edilse bile kayıtlarınız korunur, ve bu kayıtlara sizden başkası erişemez.

Elektrikler kesildiğinde ya da kapatıldığında kamera kayıt yapmaya devam eder mi?

Hayır. Elektrik veya Internet olmadığı durumlarda kamera çalışmaz ve kayıt yapmaz. Fakat böyle bir durumda mobil uygulama size, kameranın çevrimdışı olduğunu belirten bir uyarı gönderir.

Bulut kayıt hizmeti satın aldım, kamera kaydım başlamadı.

Eviocam, görüntüde hareket ya da bulunduğu alanda ses algıladığında kayıt yapmaya başlar.
Kamera kayıt hizmetinin başlayabilmesi için mobil uygulama içinden kamera ayarlarına giriş yapıp, Sensörler bölümü altından ses ya da hareket algılayıcıyı aktif duruma getiriniz.
Internet bağlantınızı ve bağlantı hızınızı kontrol ediniz.

Kameramı silip, tekrar ekledim bulut kayıtlarım silindi ve kayıt hizmetim durdu.

Kamera silme adımlarını, yalnızca ilgili kamerayı hesabınızdan kaldırmak için kullanınız. Kameranızı silerseniz bulut kayıtlarını ve kayıt hizmetini de silmiş olursunuz.

Eviocam satın aldım, uygulamayı açtığım zaman kayıt yok uyarısı alıyorum.

Eviocam’in ücretsiz kayıt modunde sadece son 24 saat içinde kamera tarafından algılanan tüm olayların ilk 10 saniyesinin kaydedilmesine olanak verir. Bunun için de kamera ayarlarından Olay Kliplerinin açık olması gerekmektedir.

Eğer bir kayıt hizmeti satın aldıysanız, lütfen öncelikle hareket algılama ya da ses algılama sensörlerinden en az bir tanesinin etkin durumda olduğundan ve hassasiyet ayarlarından emin olunuz.

GÜVENLİK ve GARANTİ

Sistem güvenli mi?

Endişelenmeyin! Tüm video yayınları ve kişisel bilgileriniz şifrelenerek saklanmaktadır. Bulut kayıtların saklandığı Ivideon platformu bir milyonun üzerinde kullanıcı tarafından kullanılmaktadır. Bu platform müşterilerine banka seviyesinde veri güvenliği sağlamaktadır. Eviocam ve Ivideon sunucuları arasındaki veri iletişimi de tamamen şifreli olarak gerçekleştirilir. Dolayısıyla Eviocam, veri güvenliği yönünden geleneksel bir güvenlik sisteminden çok daha güvenlidir.

Eviocam'in garantisi var mı?

Eviocam 2 yıl garantilidir. Kullanıcı hatalarından kaynaklı arızalar garanti kapsamı dışında tutulmaktadır.

Ivideon (https://www.ivideon.com/my/) web sitesini ziyaret ettiğimde, otomatik olarak hesabıma giriş (login) oluyor. Bunu nasıl engelleyebilirim?

Bu tamamen internet tarayıcınız ile ilgili bir durumdur. Internet tarayıcınızda (örn. Google Chrome) “Şifremi Kaydet” özelliğini kullandığınız için Ivideon sayfasını ziyaret ettiğinizde otomatik olarak sisteme giriş yapmaktasınız. Tarayıcınızın önbellek, çerez ve şifre temizleme ayarlarından bu özelliği kaldırabilirsiniz.

Eviocam'i satın aldıktan sonra beğenmezsem iade edebilir miyim?

Memnun kalmadığınız takdirde ürünü 15 gün içinde iade edebilirsiniz.

BİLDİRİMLER

Hareket veya ses algılandığında sürekli olarak gelen uyarı mesajlarını kapatabilir miyim?

Tabii ki. Kamera uyarı bildirimlerini mobil arayüzünden istediğiniz zaman kapatıp, açabilir; İsterseniz belirli bir süre boyunca kapalı kalmasını daha sonra otomatik olarak tekrar aktif duruma gelmesini sağlayabilirsiniz.

Uyarıları Web arayüzünde bulunan Notifications bölümünden, takvime (Schedule) bağlı olarak çalıştırabilmenizde mümkündür.

Kameram uyarı mesajlarını göndermiyor?

Mobil uygulamadan uyarıların açık olup olmadığını kontrol ediniz. Ayrıca eğer ayarlandıysa https://www.ivideon.com/my/ üzerinden kamera programlı uyarılarının gün ve saat ayarlarını kontrol ediniz.

Olay bildirimleri mobil cihazıma gelmiyor.

Lütfen öncelikle mobil cihazınıza kurduğunuz Ivideon uygulaması içinde bulunan Bildirim Ayarlarından anlık bildirimlerin açık olduğundan emin olunuz.

Ivideon sensör hassasiyet ayarlarınız düşük seviyede ayarlanmış olabilir. Hassasiyet ayarlarınızı yükseltmeyi deneyin.
https://www.ivideon.com/my/ web uygulamasından hesabınıza giriş yaparak, Notifications (Bildirimler) bölümünden Schedule (Programlı) bildirimin açık olup olmadığını ve bildirim yapılacak saatleri tekrar kontrol edin.

Mobil cihazınızın ayarlarından, Ivideon uygulaması için bildirimlerin açık olduğundan emin olun.

Kameranın tüm olay bildirimlerini sorunsuzca yapabilmesi için kamera başına 512 Mbps upload hızına ihtiyacı bulunmaktadır. Internet hızınızı http://hiztesti.turktelekom.com.tr adresinden kontrol edebilirsiniz.

Eviocam uyarı bildirim sesini değiştirebilir miyiz?

Ivideon uygulaması, mobil cihazınızın varsayılan bildirim seslerini kullanmaktadır. Uyarı bildirim seslerini sadece mobil cihazınızın üzerinden değiştirebilirsiniz.

Eviocam, olay bildirimlerini e-posta olarak göndermiyor?

E-posta ile bildirimler sadece bulut kayıt hizmeti satın aldığınızda aktif olmaktadır.

Kamera kaç dakikada bir uyarı bildirimleri göndermektedir?

Kamera uyarı bildirimlerini 5 dakika ara ile göndermektedir. Bu süre içinde gerçekleşen diğer olaylar uyarı olarak gönderilmemektedir.

Uyarı bildirimleri için diğer e-posta adreslerimi ekleyebilir miyim?

Uyarılar sadece Ivideon uygulamasına kayıt olurken kullandığınız email adresine gönderilebilmektedir.

Video paylaşım izini verdiğim kullanıcılar uyarı bildirimlerini alabiliyor mu?

Paylaşım izni verdiğiniz kullanıcılar, sadece sizin verdiğiniz izin doğrultusunda; canlı izleme yapabilir ya da video kayıtlarına erişebilirler. Herhangi bir olay bildirim uyarısı almazlar. İzleyicilerin, kamera bildirimlerini alabilmeleri için mobil cihazlarında 3. parti bir yazılım olan IFTTT.Com uygulamasını kullanmaları gerekmektedir.

Bildirimler sadece hareket algılandığında veya kamera offline durumuna geçtiğinde gönderilmektedir.
Kameranın IFTTT tanımlaması, seçilen kameranın yönetisicisi tarafından yapılabilir.

GENEL KULLANIM

Kameramdan görüntü alabiliyorum fakat kamera üzerindeki ışık yanmıyor?

Kamera ayarlarından Kamera Led fonksiyonu kapalı duruma getirildiği zaman, kamera üzerindeki yeşil durum ışığı söner. Bu fonksiyonu tekrar açarak kamera ışığını aktif duruma getirebilirsiniz.

Eviocam'i farklı bir Wi-Fi ağına nasıl bağlayabilirim?

1- Önceki Wi-Fi ağının kapalı ve ulaşılamaz olduğundan emin olun.
2- Kamera adaptörünü prizden çıkarın ve tekrar takın.
3- Kamera önünde turuncu ışığın yanıp, sönmesini bekleyin.
4- Ivideon uygulamasını kurduğunuz mobil cihazınızın yeni Wi-Fi ağına bağlı olduğundan emin olun.
5- Ivideon uygulaması üzerinden yeni kamera ekleme adımlarını takip ederek yeni Wi-Fi ağ şifrenizi ve kamera ismini yazın. Oluşacak QR kodu kameranıza okutun.

ÖNEMLİ NOT: Kameranızı hesabınızdan kesinlikle silmeyin! Kameranızı hesabınızdan sildiğiniz takdirde, bulut kayıt hizmetinizde silinmektedir.

Diğer Wi-Fi bağlantısını kesmeden iki farklı Wi-Fi arasında geçiş yapabilir miyim?

İki farklı Wi-Fi network arasında geçiş yaparken, diğerini kapatmanız gerekmektedir. Maalesef bu gerekli bir koşuldur.

Kamera görüntülerimi bir web sitesinde nasıl yayınlayabilirim?

https://www.ivideon.com/my/service/login sayfasına giriş yapın. Yayınlamak istediğiniz kamera ayarlarından Public Access ya da Share this Video bölümüne geçin. Yayınınız hakkında gerekli bilgileri yazdıktan sonra son adımda, web sitenizde kullanmanız gereken html kodlarına ulaşabilirsiniz.

Kamera üstünde 30 saniye aralıklarla turuncu bir ışık yanıp sönüyor?

Kamera, uygulama ya da web arayüzü üzerinden devre dışı bırakılırsa, kamera üzerinde bulunan led ışık 30 saniye aralıklarla yanıp sönmeye başlar. Lütfen kamera ayarlarınızı kontrol ediniz.

Uyarı bildirimleri için diğer e-posta adreslerimi ekleyebilir miyim?

Uyarılar sadece Ivideon uygulamasına kayıt olurken kullandığınız email adresine gönderilebilmektedir.

Kamerayı akıllı televizyon üzerinden izleyebilmem mümkün müdür?

Tanımlı kameralardan görüntü sadece Ivideon mobil uygulaması, Ivideon PC Client yazılımı ve Ivideon web sitesi üzerinden hesabınıza giriş yapılarak izlenebilmektedir.

İsterseniz akıllı televizyonunuzun web tarayıcısı üzerinden https://www.ivideon.com/my sayfasından hesabınıza giriş yaparak, görüntü almayı deneyebilirsiniz. Bu yöntem ile akıllı televizyonunuzdan kamera görüntü alabilmeniz için akıllı televizyonunuzun modern bir tarayıcıya sahip olması gerekmektedir.

Ivideon hesabımı artık kullanmıyorum, kapatmak istiyorum. Bu işlemi nasıl yapabilirim?

Ivideon https://www.ivideon.com/my/settings/main altında bulunan Deactivate my account seçeneğini kullanarak hesabınızı kapatabilirsiniz.

Eviocam’i şarj etmek gerekiyor mu?

Hayır. Eviocam üzerinde bir pil bulunmamaktadır. Eviocam standart elektrik prizi üzerinden kendi adaptörü ile çalışmaktadır. Cihazı farklı bir adaptörle çalıştırmayı denemeyiniz.

GECE GÖRÜŞÜ

Akşamları oda da az miktarda ışık olduğu halde kameram gece görüşüne geçiyor, nasıl düzeltebilirim?

Kameranın ön kısmında bulunan ışık algılayıcı sensör, ortamdaki ışık yetersiz olduğu zaman Infrared ledlerini açarak siyah beyaz gece görüşüne geçer. Kamera gece görüş özeliğini değiştirmek isterseniz, mobil uygulamanın kamera ayarlarından IR LED bölümüne giriş yaparak istediğiniz ayarı seçebilirsiniz.

SES

Uygulama içinde sesimin karşı tarafa iletilmesini sağlayan Konuşma düğmesi kayboldu, nasıl geri geri getirebilirim?

Konuşma düğmesi sadece hesap sahipleri tarafından seçilen kamera ekranında aktif olarak görünmektedir. Paylaşılan kameralarda, paylaşım yapılan kişi sadece izleme yapabilir.